Wydarzenia biblioteczne

W tegorocznej akcji Narodowego Czytania zostaną fragmenty Balladyny Juliusza Słowackiego, które zostaną zaprezentowane przez przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, stowarzyszeń i instytucji kultury oraz artystów z Białej Podlaskiej, ponadto seniorów i dziennikarzy. Wydarzenie po raz pierwszy odbędzie się on-line, co pozwoli mieszkańcom miasta na spędzenie czasu z klasykiem literatury polskiej w domowym i rodzinnym zaciszu.
Organizatorami Narodowego Czytania 2020 jest Prezydent Miasta Biała Podlaska oraz Miejska Biblioteka Publiczna.
Wydarzenie będzie transmitowane na portalach społecznościowych oraz stronach internetowych organizatorów pod adresem: https://www.facebook.com/mbpbialapodlaska/

                                                                                          Opublikowane przez: Administrator

Prosimy wychowawców, nauczycieli o przekazanie tej informacji uczniom klas IV-VIII. Zachęcamy do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu on-line uczniów, nauczycieli i rodziców w dniu 5 września (sobota) 2020r. o godz. 13.00
                                                                      Nauczyciele bibliotekarze SP9
Rok szkolny 2020/2021
W związku z Pandemią proponujemy obejrzeć film edukacyjny 
dla dzieci wyjaśniający pojęcia:
 KORONAWIRUS, KWARANTANNA, COWID-19 itp...
Lektury aktualnie do czytania i słuchania dla uczniów:

KLASA I
KLASA II
KUBUŚ PUCHATEK- A.A.MILNE- CZYTANKA NA DOBRANOC- kliknij
KLASA III
KLASA IV
KLASA V
KLASA VI
Tutaj możesz wejść i zakupić ebook lub książkę- kliknij - ponieważ ani film, ani audiobook, ani ebook nie jest dostępny za darmo
KLASA VII
KLASA VIII
Książki, które warto poznać:


 Pan Tomasz w towarzystwie zaprzyjaźnionych harcerzy: Wiewiórki, Wilhelma Tella i Sokolego Oka wyrusza na poszukiwanie skarbu templariuszy, który może być ukryty w Polsce. Przenosimy się na Pojezierze Suwalskie, Ziemię Chełmińską, do krzyżackich zamków. Poszukiwania rozpoczynają się w Miłkokuku. Tutaj znajduje się stary dokument, i hasło: ,,Tam skarb twój, gdzie serce twoje”. Nie sam pan Tomasz i harcerze poszukują skarbu. Jest rodzina ,,zawodowych’’ poszukiwaczy Petersenów, Malinowski…Na stronach książki odnajdujemy stare zamczyska, tajemnicze komnaty, pościgi, zagadki i przygody pełne emocji. Poszukiwaniom towarzyszy niezwykły wehikuł, z którego wszyscy się śmieją – do czasu. Jest to książka, którą po raz pierwszy przeczytałam wiele lat temu, ale do niej najczęściej wracam. Myślę, że jest to książka z którą w wolnej chwili może zapoznać się młodzież jak i dorośli.


 „Dewajtis” Marii Rodziewiczówny to piękna powieść dla młodzieży i nie tylko. Niezapomniana historia rodzinna i miłosna. Posiada klimat i ujmuje swoją tematyką.Przedstawia historię zaściankowo-dworskiej miłości Marka i Ireny umiejscowioną na Żmudzi (Litwa), gdzie życie bohaterów obraca się wokół utrzymania ziemi, dziedzictwa i tożsamości, a jedynym miernikiem wartości człowieka jest jego stosunek do pracy.
Głównym bohaterem jest Marek Czertwan: chmurny, samotny, małomówny i twardy jak skała, którą skruszyć może tylko wielka miłość. Gospodarzy on w cudzym majątku, dawno temu powierzonym jego przodkom przez tajemniczych Orwidów mieszkających obecnie w Ameryce. Jednak nikt od długiego czasu nie miał o nich żadnych wiadomości. On jednak dochowuje wierności i dotrzymuje dawno temu złożonej przysięgi: ciężko i uczciwie pracuje gromadząc kapitał dla tajemniczych właścicieli. Nie zważa na to, że niektórzy wyśmiewają jego idealistyczną postawę. Kiedy w majątku zjawia się jego prawowita właścicielka Irena Orwidówna, Marek postanawia go opuścić.
Jednak nie pozwolą mu na to pewne okoliczności, związane z tytułowym Dewajtisem – drzewem będącym bardzo starym dębem i świadkiem historii, którego miejscowi zamierzają wyciąć. Nieoczekiwanie młoda, ładna Irenka staje się jego sprzymierzeńcem w walce o uratowanie prastarego dębu.
Powieść „Dewajtis” czytałam wielokrotnie i uważam ją za najlepszą książkę w twórczości Ireny Rodziewiczówny, ponieważ w mistrzowski sposób przedstawia pozytywne wzorce osobowe i wspaniałe charaktery młodych ludzi.
                                                    Naprawdę polecam!
„Był sobie pies”- W. Bruce Cameron - kliknij

 "Był sobie pies" to piękna, przygodowa książka o losach małego psa, który w ujmujący sposób wspomina swoje psie dzieciństwo. Psia rodzina, w której urodził się bohater zaprzyjaźnia się z rodzeństwem. Poznajemy przygody dziko urodzonych psów oraz przekazanych przez matkę mądrości i nauk. Okazuje się z psiego punktu widzenia, że człowiek jest największym zagrożeniem, niebezpieczeństwem dla psów. Wkrótce następuje czas, w którym wszystko zmienia się. Dokonał tego człowiek. Psia mama z dwojgiem szczeniąt zostaje schwytania przez ludzi i przerażona podróżując furgonetką trafia do schroniska. 
 Książka ”Był sobie pies” to mądra lekcja skierowana do dzieci i młodzieży, którzy marzą o posiadaniu psa. Pokazuje, że to od człowieka, a nie od psa, zależy, jaka będzie między nimi relacja. Pies okazuje tyle serca, ile okaże się jemu. Zachęcam do odsłuchania tej niezwykłej opowieści a w przyszłości do obejrzenia ekranizacji tej książki.Zachęcam.
"Pollyanna" – Eleanor H. Porter - kliknij 

 "Pollyanna" – rewelacyjne słuchowisko radiowe, z 1990 roku, na podstawie powieści Eleanor H. Porter (1868-1920) z 1913r. Słuchowisko składa się z czterech części po ok. 28-29 minut. Poszczególne części są rozdzielone muzyką.
 Bohaterka książki, dziewczynka o imieniu Pollyanna to po prostu potęga optymizmu, a o jego znaczeniu w życiu każdego z nas, nikogo przekonywać nie trzeba, szczególnie w obecnej sytuacji. Pollyanna ma go w nadmiarze i dosłownie „zaraża” nim domowników i całe miasteczko.
 "Bajka muzyczna - Kubuś Puchatek” - kliknij

 Kto nie zna najsłynniejszego misia na świecie – Kubusia Puchatka? Na podstawie opowieści o przygodach ,,głupiutkiego” niedźwiadka i jego najserdeczniejszych przyjaciół powstała ,,Bajka muzyczna – Kubuś Puchatek”, do wysłuchania której zachęcam.
Kubuś Puchatek to miś, najlepszy przyjaciel Krzysia. Mieszka w Stumilowym Lesie ze swoimi przyjaciółmi: Prosiaczkiem, Kłapouchym, Sową, Kangurzycą i Maleństwem. Przyjaciele przygotowują się do wielkiej wyprawy na Biegun Północny.
 Bajka ciepła, przeplatana muzyką, uczy dzieci dobrych zasad współżycia, przyjaźni, zaufania. Czy zdobędą Biegun Północny? Posłuchajcie. 

 Chciałabym polecić lekturę baśni ,,Brzydkie kaczątko”. Jest to historia młodego ptaka, który wykluwa się w gnieździe kaczek. Różni się od rodzeństwa, jest duże i brzydkie. Bardzo cierpi z powodu swojego wyglądu i opuszcza rodzinę. Na malca czyha wiele niebezpieczeństw. Historia ,,kaczątka” ma szczęśliwe zakończenie, pokazuje, że każdy może znaleźć przychylne sobie osoby. Morał z tej bajki jest bardzo jasny i niezwykle mądry. Nie należy oceniać innych po wyglądzie, nie wolno sprawiać nikomu przykrości dlatego, że jest inny, każdemu należy się szansa, każdego trzeba najpierw poznać...


 Książka opowiada o dwóch spokrewnionych ze sobą dziewczynkach, których losy połączyły się.
Czytelnik jako pierwszą poznaje Wandę, pieszczotliwie nazywaną Dziunią od zdrobnienia Wandziunia. Ma około siedmiu lat, mieszka w ślicznym domu z pokojem pełnym zabawek. Jest jednak kapryśna i humorzasta, a niekiedy bardzo złośliwa. Być może te cechy wynikają z samotności?
 Druga dziewczynka to Bronka, nazywana Bułeczką ze względu na okrągłą, trochę pucołowatą buzię. Ma około ośmiu lat. Jest biedną sierotą ale pełną optymizmu i ciekawych pomysłów na zabawę.
Pewnego dnia Bronia (Bułeczka) zmuszona jest do zamieszkania w domu swojej kuzynki Wandy (Dziuni). Co z tego wyniknie?
dostępne na stronach:
https://wolnelektury.pl/

https://wolnelektury.pl/katalog/
https://lektury.gov.pl/
 Zapraszamy i zachęcamy do czytania
PASOWANIE  NA  CZYTELNIKA  
UCZNIÓW  KLAS  PIERWSZYCH
,,My, uczniowie pierwszej klasy uroczyście przyrzekamy, że będziemy książki kochać, krzywdy zrobić im nie damy…”
4 i 5 marca 2020 w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych.Z tej okazji część artystyczną przygotowali wychowankowie p. Marty Dacewicz, uczniowie klasy 3c. Pierwszoklasiści byli bardzo aktywni, odpowiadali na pytania, wykazywali się znajomością postaci z bajek. Po złożonym ślubowaniu wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe zakładki i dyplomiki. Osobą odpowiedzialną za przygotowanie pasowania na czytelnika była 
p. Urszula Szfrańska-Daniluk.
DZIEŃ  OTWARTY  SZKOŁY - BIBLIOTEKA
W dniu 04.03.2020r. w naszej szkole odbył się DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY.Rodzice i przyszli pierwszoklasiści mieli okazję zwiedzić szkołę i zapoznać się z ofertą. W bibliotece szkolnej milusińscy wybierali kolorowanki z postaciami z bajek i kolorowali je przy muzyce dla dzieci zadziwiając przy tym rodziców i nauczycieli.
DZIEŃ  BEZPIECZNEGO INTERNETU

W DNIU BEZPIECZNEGO INTERNETU tj.11.02.2020r.(wtorek) w czytelni biblioteki szkolnej odbywały się zajęcia poświęcone efektywnemu i bezpiecznemu korzystaniu przez młodzież i dzieci z komputera i Internetu przygotowane i prowadzone przez p. Marię Łukaszuk. W zajęciach uczestniczyły klasy VI i klasa I a
oraz dzieci przebywające na przerwach w bibliotece szkolnej.
Po zakończonym kiermaszu biblioteka szkolna wbogaciła się o następujące pozycje książkowe:
1. "Paszport trzecioklasisty"
2. "Mądre bajki"
3. "Najpiękniejsze bajki klasyczne"
4. "Jak to działa?- Ciało człowieka"
5. "Jak to działa? - Klimat i pogoda"
6. "Jak to działa?- Kosmos""
7. "Jak to działa?- Świat zwierząt"
8. "Jak to działa?- W porcie"
9. "Jaki to ptak?- Atlas dla dzieci"
10."Jakie to drzewo? - Atlas dla dzieci"
11. "Franklin chce mieć zwierzatko"
12. "Franklin i jego sąsiedzi"
13. "Franklin uczy się jeździć"

Zimowe dekoracje w bibliotece

Zebranie Łączników z biblioteką szkolną


Wspomnienie o Janie Pawle II

  W związku z kolejną rocznicą wyboru Karola Wojtyły na stolicę apostolską w bibliotece szkolnej przygotowane zostały: gazetka „Wspomnienie” i wystawa pt. „Jan Paweł II nasz Papież”.
  Na wystawie znalazły się wydania albumowe dokumentujące życie
i działalność Papieża. W tym dniu i w następnym w czytelni biblioteki szkolnej wyświetlany był film pt. „Jan Paweł Wielki” prezentujący zapis historii życia i pontyfikatu Papieża Polaka.
Jesień w bibliotece
  Wraz z nadejściem polskiej złotej jesieni nauczyciele bibliotekarze przygotowali gazetkę tematyczną z jesienną poezją.

II Zjazd Bibliotekarzy Regionu Bialskiego

    19 września 2019 r. w auli AWF w Białej Podlaskiej odbył się II
Zjazd Bibliotekarzy pod hasłem: „ TuczyTam. Biblioteka zawsze po drodze” w którym uczestniczyli nauczyciele biblioteki szkolnej SP 9: Maria Łukaszuk,Marzena Chmiel i Urszula Szafrańska-Daniluk.
Narodowe Czytanie
w Szkole Podstawowej nr 9
w Białej Podlaskiej

    10 września 2019 roku w ramach Narodowego Czytania odbyło się głośne czytanie jednej z ośmiu nowel „Katarynki” Bolesława Prusa. Zorganizowali je nauczyciele bibliotekarze, a lektorami byli uczniowie klas ósmych: Karolina Karwacka, Ola Zając, Klaudia Niczyporuk, Laura Tomaszuk, Szymon Nowicki, Ajk Kazarjan, Piotr Nitychoruk.
Słuchaczami głośnego czytania lektury byli uczniowie klas piątych wraz z nauczycielami.

Narodowe Czytanie w Białej Podlaskiej

  W dniu 7 września 2019 roku mieszkańcy Białej Podlaskiej przyłączyli się do akcji Narodowego Czytania ośmiu nowel polskich, które odbyło się w Parku Radziwiłłowskim. Nauczyciele bibliotekarze wraz z nauczycielami języka polskiego p. Beatą Chudek i p. Mirosławą Konkol oraz uczniami klas ósmych uczestniczyli w miejskim Narodowym Czytaniu. 

Rok szkolny 2019/2020

        W związku z rozpoczęciem roku szkolnego 2019/2020 nauczyciele bibliotekarze przygotowali na korytarzu gazetkę tematyczną.
Podręczniki 2019

    26 sierpnia 2019 r. nauczyciele bibliotekarze rozpoczęli pracę związaną z zaopatrzeniem uczniów w podręczniki szkolne. W roku szkolnym 2019/2020 nowe podręczniki, zgodne z podstawą programową, otrzymali uczniowie klas trzecich i szóstych. Pozostałym klasom I- VIII wypożyczone zostały podręczniki opracowane wcześniej. Łącznie wypożyczono 1132 uczniom 8184 podręczniki. Należy zaznaczyć, że wydano również podobną ilość materiałów ćwiczeniowych. W ramach praktyk uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy S.I. „ELREMET” brali udział w rozpakowywaniu
podręczników, materiałów ćwiczeniowych i metodycznych.
Rok Szkolny 2019/2020


Podsumowanie czytelnictwa za rok szk. 2018/2019

W dn. 29.05.2019r. w czytelni biblioteki szkolnej odbyło się
zebranie łączników z biblioteką szkolną na którym p. Maria Łukaszuk
przedstawiła wyniki czytelnictwa wszystkich uczniów w roku szkolnym 2018-2019. Ogłoszone zostały wyniki konkursów czytelniczych i wyczytane osoby do nagrody za czytelnictwo.
LEKCJA KOLEŻEŃSKA W KL. II B W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

W dniu 14.05.2019r. przeprowadzona została lekcja biblioteczna w kl. II b na temat „Budowa książki i katalogu” przez p. Marzenę
Chmiel i p. Marię Łukaszuk. Podczas zajęć uczniowie zapoznani zostali z historią powstania książki, jej budową. Przedstawiona została karta katalogowa oraz omówione informacje zawarte na karcie katalogowej. Dzieci obejrzały również film pt. „Droga książki od autora do wydawcy”. Uczniowie w sposób praktyczny mieli okazję wskazać poszczególne części budowy książki. Zajęcia przeprowadzone były w ramach realizacji programu czytelniczego "Odkryjmy świat wartości".
PRAKTYKI  ZAWODOZNAWCZE  W  BIBLIOTECE  SZKOLNEJ

W dniach od 6.05.2019r. do 30.05.2019r. w bibliotece szkolnej Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy S.I. „ELREMET” odbywali praktyki zawodoznawcze z zakresu obowiązków nauczyciela bibliotekarza.Uczestnicy podczas praktyk zapoznali się z regulaminem pracy, przepisami BHP i P.Poż., sposobami gromadzenia dokumentacji oraz przyjętymi procedurami i praktycznymi rozwiązaniami. Poznali kulturę i specyfikę pracy w grupie oraz wdrożeni zostali do odpowiedzialności i sumienności za wykonaną pracę. Dzięki pracy praktykantów nieaktualne podręczniki z kl. I „Nasz Elementarz” i kl. IV - zestaw podręczników, zostały wykasowane i przygotowane do wywiezienia na
Oferta nagrodowa

Od dnia 04.04.2019 r. do końca kwietnia w bibliotece szkolnej sala 118 przygotowana jest oferta nagrodowa. Wychowawców klas I-VIII i III Gimnazjum zapraszamy do zapoznania się i dokonania wyboru nagród.
Spotkanie w ramach Sieci współpracy
i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy - Biblioteka II LO im. E. Plater w Białej
Podlaskiej miejscem atrakcyjnym i przyjaznym dla czytelników

28 marca bieżącego roku odbyło się spotkanie nauczycieli bibliotekarzy w ramach Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy w Białej Podlaskiej i powiatu bialskiego.
Wydarzenie to miało miejsce w II Liceum Ogólnokształcącym im. E. Plater w Białej Podlaskiej, w którym udział wzięli nauczyciele bibliotekarze: Maria Łukaszuk, Marzena Chmiel i Urszula Szafrańska -Daniluk. Poprowadziły je p. Mirosława Mikiciuk i p.Agnieszka Romaniuk – nauczyciele bibliotekarze pracujący w bibliotece szkolnej
II LO. Panie zaprezentowały zebranym różne formy swojej pracy z młodzieżą. Podkreślały też, jak ważna jest dobra współpraca nauczyciela bibliotekarza z innymi nauczycielami uczącymi w szkole.
Dużą aktywnością wykazuje się biblioteka poprzez włączenie się w realizację treści regionalnych związanych z miastem, regionem i
szkołą. Szczególną uwagę poświęca historii szkoły z racji jej 100-lecia.Podczas spotkania zaprezentowana została sylwetka Wandy Madler - dyrektora Gimnazjum Żeńskiego im. E. Plater w Białej Podlaskiej w latach 1929-1939. Bardzo aktywnie do tej prezentacji zaangażowana została młodzież,która w poetycki sposób przedstawiła zebranym losy byłej pani dyrektor. Podczas spotkania nie zabrakło również wizyty w bibliotece i podziwiania zgromadzonych w niej m.in. książek pochodzących z początku XIX wieku. 
Wycieczka do Biblioteki Pedagogicznej
na wystawę
„Życie i twórczość Wandy Chotomskiej”


Dnia 22 marca 2019 roku,nauczyciele bibliotekarze: p.Maria Łukaszuk i p. Marzena Chmie,l zorganizowali wyjazd do Biblioteki Pedagogicznej na wystawę i zajęcia związane z życiem i
twórczością Wandy Chotomskiej. Uczestnikami wycieczki byli
uczniowie klasy II b wraz z wychowawczynią p. Beatą Żukowską i nauczycielem wspomagającym p. Laurą Czuhan. Dzieci poznały życie pisarki od wczesnego dzieciństwa poprzez okres twórczości, otrzymane nagrody i odznaczenia.Na wystawie zaprezentowane były
tytuły książek oraz postacie bohaterów stworzonych przez Wandę Chotomską, a wśród nich najbardziej znane dla starszego pokolenia laleczki Jacka i Agatki.W drugiej części spotkania uczniowie
uczestniczyli w bardzo interesujących zabawach i grach przygotowanych i poprowadzonych przez panią Katarzynę Laskowską – pracownika Biblioteki Pedagogicznej. Zadowoleni uczniowie wzbogaceni nowymi wiadomościami wrócili na zajęcia do szkoły.
W związku z nadejściem wiosny przygotowano
w bibliotece gazetkę tematyczną

Prowadzenie kącika „Warto Przeczytać”


Od września 2018 roku prowadzony jest w bibliotece szkolnej kącik „Warto przeczytać. Prezentowane są nowo zakupione książki do biblioteki szkolnej. Uczniowie mają okazję na bieżąco śledzić i wypożyczać nowości i książki związane z uroczystościami narodowymi i tradycjami świątecznymi. Uczniowie są zachęcani do czytania poprzez prezentowanie książki na wystawie.
Pasowanie uczniów klas pierwszych
na czytelników

Uroczystość, pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej, odbyła się w daniach 13-15 marca 2019 roku. Czytelnikami zostały dzieci klas: Ia, Ib, Ic, Id, Ie, If i Ig. Zajęcia przygotowała p.Marzena Chmiel wraz z grupą uczniów z klasy II b.
Podczas spotkania przypomniane zostały obowiązki dobrego czytelnika, zasady poszanowania książek oraz etapy ich powstawania, od autora do biblioteki.Świeżo pasowani czytelnicy, po złożeniu przyrzeczenia, otrzymali dyplom i smaczny cukierek.
WYNIKI CZYTELNICTWA ZA I PÓŁROCZE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019


ROZWIĄZANIE KONKURSU CZYTELNICZEGO 2018/2019
(półrocznego)

„Najlepsza klasa, która wypożyczy i przeczyta najwięcej książek”

KATEGORIA KLAS I-III

                                1. Klasa I F – 249 książek, wych. p. I. ŁUCIUK
      2. Klasa II C - 228 książek wych. p. M. DACEWICZ
3. Klasa I D – 205 książek, wych. p. A. GŁUCH


KATEGORIA KLAS IV-VIII


    1. Klasa VIII A – 437 książek, wych. p. A. MIRONIUK 
2. Klasa VII A – 432 książki, wych. p. A. JUSZCZUK
                      3. Klasa VIII B - 421 książek, wych. p. I. JASIŃSKA-WIELICZUKROZWIĄZANIE KONKURSU CZYTELNICZEGO 2018/2019
(półrocznego)

„Najlepszy czytelnik”


Kategoria klas I – III

1. Santus Daria, kl. I F – 28 książek
    2. Lewicka Natalia, kl. I F – 25 książek
  3. Służalec Maria, kl. I F – 24 książkiKategoria klas IV – VIII

    1. Raczyńska Diana, kl. V D – 58 książek
2. Doluk Michał, kl. IV G – 34 książki
                    3. Klimaszewska Magdalena, kl. IV C – 20 książek


                                                                                                                              Gratulujemy ! 
Spotkanie opłatkowe łączników
z biblioteką szkolną

Dnia 9.01.2019 roku w czytelni biblioteki szkolnej odbyło się spotkanie opłatkowe uczniów pełniących funkcję łączników z biblioteką szkolną zorganizowane przez p. Marię Łukaszuk, p.Marzenę Chmiel
i p. Urszulę Szafrańską – Daniluk.
Łącznicy z klas II-VIII przygotowali stan czytelnictwa za I półrocze. Spotkanie rozpoczęło się uroczystym powitaniem i zaśpiewaniem kolędy „Wśród nocnej ciszy”. Następnie każdy łącznik prezentował czytelnictwo swojej klasy i wymieniał 3 najlepszych czytelników. Kolejnym punktem spotkania było podzielenie się opłatkiem i złożenie noworocznych życzeń.Rozdano śpiewniki i w radosnym, świątecznym nastroju odbyło się wspólne śpiewanie kolęd. Nagrodą za uczestnictwo w spotkaniu był słodki poczęstunek.
Zimowe dekoracje w bibliotece

W grudniu nauczyciele bibliotekarze: Maria Łukaszuk, Marzena
Chmiel przygotowali gazetki tematyczne dotyczące zimowej scenerii i Świąt Bożego Narodzenia.
Spotkanie z Mikołajem
  w Bibliotece Pedagogicznej

W dniu 07.12.2018r. p. Maria Łukaszuk i p. Marzena Chmiel zorganizowały wyjazd z uczniami kasy II b wraz z wychowawczynią p. Beatą Żukowską do Biblioteki Pedagogicznej w Białej Podlaskiej. Celem wyjazdu były zajęcia z okazji Mikołajek przeprowadzone przez
pracowników Biblioteki Pedagogicznej.
Uczniowie czynnie uczestniczyli w grach i zabawach rozwiązując zadania, zagadki i rebusy. Nagrodą za aktywny udział w spotkaniu była wizyta Mikołaja z workiem prezentów. Mikołaj czytał dzieciom
książkę o Świętach Bożego Narodzenia w Norwegii, zadawał pytania i na zakończenie zajęć wszystkie dzieci otrzymały ciekawe książeczki do indywidualnego czytania.
Kiermasz książek Taniej Księgarni
z Tuliszkowa
W dniach 21.11-11.12.2018r. w czytelni biblioteki zorganizowany został kiermasz książek Taniej Księgarni z Tuliszkowa.
Książki, które znalazły się na kiermaszu przeznaczone były dla dzieci i młodzieży a także dorosłych. Treść prezentowanych książek dotyczyła Świąt Bożego Narodzenia i nie tylko.
Za przeprowadzony Kiermasz i współpracę z Tanią Księgarnią
z Tuliszkowa przyznany został rabat w postaci książek w większości
o tematyce świątecznej, które wzbogacą księgozbiór biblioteki:
1. "Opowieści wigilijne".
2. "Wieczór wigilijny".
3. "Opowieści na Boże Narodzenie".
4. "Opowieści i zwierzątkach na Boże Narodzenie".
5. "Kolędy +CD".
6. "Najpiękniejsze polskie kolędy"- (CD).
7. "Bajki klasyczne".
8. "Księga dżungli".
9. "Flecista z Hameln".
10. "Pinokio".
11. "Muzykanci z Bremy".
12. "Przygody Robin Hooda".
13. "Nowe szaty cesarza".
14. "Słowik".
15. "Heidi"
16. "Żona modna".
17. "Straż pożarna".
18. "Pociągi".
19. "Rymowanki wyliczanki".
20. Legendy polskie."Bazyliszek" +CD.
21. Legendy polskie."Książę Popiel" +CD.
22. Najpiękniejsze bajki świata. "Królewna Śnieżka", "O rybaku
    i złotej rybce".
23. Najpiękniejsze bajki świata. "Jaś i Małgosia", "Roszpunka".

                      Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział
                                    w Świątecznym Kiermaszu.
                                    Nauczyciele bibliotekarze
100 –lecie Niepodległości Polski

W listopadzie nauczyciele bibliotekarze przygotowali gazetki
upamiętniające 100 – lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Spotkanie z Panią Elżbietą Chaberską
i Panem Mirosławem Barczyńskim
w ramach obchodów 100-lecia
Niepodległej Polski.

16 listopada 2018 roku w naszej szkole miało miejsce spotkanie z okazji 100-lecia Niepodległej Polski. Na uroczystości gościliśmy Panią Elżbietę Chaberską- bialską aktywistkę, która jako mała dziewczynka przeżyła horror Powstania Warszawskiego oraz Pana Mirosława
Barczyńskiego – kierownika Muzeum Martyrologiczno-Historycznego w Białej Podlaskiej, który opowiedział o odzyskaniu niepodległości na terenach naszego regionu. Wstępem do spotkania była recytacja wierszy patriotycznych w wykonaniu uczniów z klasy I g i VII d. Następnie zaproszone klasy z wraz z wychowawcami odśpiewały pieśń „Marsz Pierwszej Brygady”. Uczniowie i nauczyciele z wielkim
zainteresowaniem i wzruszeniem słuchali prelekcji zaproszonych gości. W podziękowaniu za ciekawą lekcję historii uczestnicy nagrodzili prelegentów wielkimi brawami i bukietami biało-czerwonych kwiatów. Organizatorkami spotkania były panie: Violetta Kołodziejczuk, Maria
Łukaszuk, Marzena Chmiel i Urszula Szafrańska-Daniluk.
Wspomnienie o Janie Pawle II

16 października to w historii Polski ważny dzień. Tego dnia 1978 roku krakowski kardynał Karol Wojtyła został ogłoszony
papieżem i przybrał imię Jana Pawła II. Mija właśnie 40 lat od tego momentu. Jan Paweł II był jednym z najdłużej urzędujących papieży i często nazywany „Papieżem pielgrzymem”, ze względu na swoje liczne podróże do różnych krajów, w tym również do Polski.
O Karolu Wojtyle – Janie Pawle II napisano wiele książek i wykonano olbrzymią liczbę zdjęć. Panie z biblioteki: Urszula Szafrańska-Daniluk, Maria Łukaszuk i Marzena Chmiel zorganizowały wystawę, na  której znalazła się duża część tych publikacji.
Nauczyciele bibliotekarze chcąc upamiętnić tę ważną datę - 16 października zaprosili uczniów na wystawę książek zorganizowaną na holu przed portretem Jana Pawła II. Przygotowali również gazetki przybliżające postać Papieża Polaka i Jego słynne słowa, z których młodzież powinna wiele nauczyć się.
Następnie młodzież została zaproszona na krótki film o Janie Pawle II "Człowiek, który zmienił historię". Wszyscy mogli również obejrzeć wystawę prac "Jan Paweł II w oczach dziecka". Prace wykonały dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej, pod kierunkiem p.Karoliny Pieńkowskiej i p. Katarzyny Batyckiej.
Zapraszamy i zachęcamy wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców do wypożyczania bogatej literatury zgromadzonej w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 9 i Gimnazjum nr 6.


Spotkanie autorskie
z Przemysławem Wechterowiczem

Dnia 19 września 2018 roku nauczyciele bibliotekarze zorganizowali wyjście do biblioteki „Barwna” na spotkanie autorskie z Przemysławem Wechterowiczem „Sekrety Wielkiego Mistrza”.
Uczestnikami spotkania byli uczniowie klasy II B wraz z wychowawczynią p. Beatą Żukowską w której to klasie realizowany jest przez p. Marzenę Chmiel i Marię Łukaszuk autorski program z edukacji czytelniczej i medialnej.
Dzieci czynnie uczestniczyły w zajęciach i chętnie angażowały się w zadania stawiane przez prowadzącego. Miały świetną okazję do ujawnienia swoich marzeń i wczucia się w rolę prezentowanych bohaterów książek. Obejrzały wystawę wszystkich napisanych i wydanych książek Przemysława Wechterowicza, a najpiękniejsze według własnego uznania mogły zakupić. W radosnych nastrojach wróciły do domu.
Narodowe Czytanie „Przedwiośnia"
w mieście Biała Podlaska 

Dnia 8 września 2018 r. w Parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej odbyło się czytanie fragmentów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. W tym wydarzeniu udział wzięli mieszkańcy miasta. Honorowy Patronat nad VII edycją Narodowego Czytania sprawował Prezydent Miasta Biała Podlaska Dariusz Stefaniuk. Wydarzenie to wpisuje się w cykl działań podjętych w celu uczczenia 100 - rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Nauczyciele bibliotekarze : Marzena Chmiel, Maria Łukaszuk, Urszula Szafrańska-Daniluk wraz z uczniami wysłuchali czytanych fragmentów „Przedwiośnia”. Akcja służyła promocji czytelnictwa,integracji młodzieży i mieszkańców.

Narodowe czytanie„Przedwiośnia”
Stefana Żeromskiego

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej. Zapoczątkowana została w 2012 roku odczytaniem fragmentów „Pana Tadeusza”. W kolejnych latach czytano „Dzieła” Fredry, „Trylogię”, „Lalkę”, „Quo vadis” i „Wesele”. W tym roku – Roku Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości czytamy „Przedwiośnie”.
Jest to powieść napisana w 1924 roku przez Stefana Żeromskiego.
Organizacją przedsięwzięcia zajęli się nauczyciele bibliotekarze:
Maria Łukaszuk, Urszula Szafrańska – Daniluk, Marzena Chmiel
przygotowując gazetkę o Stefanie Żeromskim i wystawę książek dostępnych w bibliotece szkolnej. 7 września w naszej szkole fragment „Przedwiośnia” został odczytany przez Dyrekcję Zespołu Szkół w Białej Podlaskiej: p. Daniela Dorosza, p. Bernadetę Mikołajczak, p. Bogusławę Sweklej i p. Magdalenę Wiśniewską.
Bibliotekę Pedagogiczną reprezentowała p. Krystyna Orluk, Miejską Bibliotekę Publiczną – Filia nr 3 p. Norbert Wachowiec, Bibliotekę Barwną p. Monika Nowak, świetlicę szkolną p. Beata Drwięga nauczycieli języka polskiego p. Mirosława Konkol-Odoszewska - oraz uczniów - Witold Nowaszczuk z klasy III d gimnazjum.


Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2018/2019
nauczyciele bibliotekarze przygotowali gazetkę tematyczną zachęcającą do czytania: „Czytanie to najlepszy sposób uczenia się”- Aleksander Puszkin.

Zaopatrzenie uczniów w podręczniki szkolne
w roku szkolnym 2018/2019

Nauczyciele bibliotekarze rozpoczęli pracę związaną z zaopatrzeniem uczniów szkoły podstawowej i oddziałów gimnazjalnych w podręczniki od 20 sierpnia 2018 roku. W naszej szkole w tym roku szkolnym utworzone zostały następujące oddziały:
Klasy „0” – 3 oddziały
Klasy I – 7 oddziałów
Klasy II – 6 oddziałów
Klasy III – 2 oddziały
Klasy IV – 8 oddziałów
Klasy V – 9 oddziałów
Klasy VI – 5 oddziałów
Klasy VII – 5 oddziałów
Klasy VIII – 4 oddziały
Klasy III gimnazjum – 5 oddziałów
Nowa reforma szkolnictwa sprawiła, że w tym roku szkolnym w nowe podręczniki zostały wyposażone następujące klasy: drugie, trzecie, piąte i ósme. Pozostałe klasy wraz z oddziałami gimnazjalnymi zostały doposażone. W pierwszym tygodniu września wszyscy uczniowie zostali zaopatrzeni w materiały ćwiczeniowe, natomiast podręczniki wypożyczane były sukcesywnie po opracowaniu. 
Rok Szkolny 2018/2019
Festyn szkolny na obiektach sportowych

Dnia 9 czerwca 2018 roku na obiektach sportowych Szkoły Podstawowej nr 9 odbył się festyn przeznaczony dla dzieci, rodziców i całego środowiska lokalnego.
Nauczyciele bibliotekarze wzięli w nim aktywny udział przygotowując kiermasz książek Taniej Księgarni z Tuliszkowa.
Wystawa kronik na 30-lecie szkoły
Nauczyciele bibliotekarze przygotowali wystawę kronik szkolnych z których zainteresowani mogli zapoznać się z historią szkoły zawartą na kartach i zdjęciach w kronikach.
W dniach od 10 maja 2018 r. do 7 czerwca 2018r. w czytelni biblioteki szkolnej trwa kiermasz książek z Taniej Księgarni z Tuliszkowa. Dzieci, młodzież, rodzice i nauczyciele mają okazję zakupić atrakcyjne książki swoim pociechom po bardzo niskich cenach. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na kiermasz. 
W związku z nadejściem kalendarzowej wiosny w bibliotece szkolnej p. Maria Łukaszuk przygotowała gazetkę okolicznościową "Kochamy wiosnę" oraz przygotowała wiosenne kwiaty i motyle na okna, które tworzą radosny nastrój w bibliotece szkolnej i pomagają mile spędzić czas w trakcie obcowania z książkami.
W bibliotece szkolnej SP 9 przygotowana jest oferta książek przeznaczonych na nagrody na koniec roku szkolnego dla uczniów:
SP 9 i Gimnazjum. Wychowawcy i organizatorzy konkursów oraz inni opiekunowie organizacji szkolnych, którzy przewidują nagrody na koniec roku szkolnego proszeni są o zgłoszenie się do biblioteki w celu wyboru książek nagrodowych do dn.20.04.2018r.
DZIEŃ  OTWARTY  SZKOŁY

W dniu 7 marca 2018 roku w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty Szkoły. Biblioteka szkolna przygotowała atrakcje dla przyszłych uczniów. Nauczyciele bibliotekarze prezentowali czytelnię biblioteki szkolnej w wiosennej scenerii. Przyszli pierwszoklasiści mieli okazję zaprzyjaźnić się ze Świnką Peppą oraz pokolorować przygotowane obrazki z wybranymi postaciami z bajek i baśni. Rodzice i dzieci chętnie zwiedzali pomieszczenia biblioteczne. 
UROCZYSTE   PASOWANIE   NA  CZYTELNIKA UCZNIÓW   KLAS  PIERWSZYCH

Dnia 1 marca 2018 roku w czytelni biblioteki szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych.Były to zajęcia otwarte dla chętnych nauczycieli wychowawców, stażystów, praktykantów itp. Uczennice z klasy VIc pod kierunkiem p. Marii Łukaszuk przedstawiły,  pierwszoklasistom (Ia, Ib, Ic, Id, Ie, If) program artystyczny, przeprowadziły egzamin z wiedzy o bohaterach książkowych poznanych w dzieciństwie, a królowa książka po złożeniu uroczystego ślubowania pasowała wszystkich uczniów z wyżej wymienionych klas pierwszych na prawdziwych czytelników biblioteki szkolnej Szkoły Podstawowej nr 9 w Zespole Szkół w Białej Podlaskiej.Książka-"królowa" przedstawiła swoje prośby a dzieci obiecały szanować książki, które będą czytały w przyszłości. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali dyplomiki pasowania na czytelnika, zakładki do książek, prośby książki i zestaw obowiązkowych lektur do przeczytania w klasie pierwszej. Obecna na uroczystości wicedyrektor p.Bernardeta Mikołajczak podziękowała starszym koleżankom za piękny, aktorski występ a pierwszoklasistów zachęciła do odwiedzania biblioteki i czytania książek. Na koniec wszyscy zrobili pamiątkowe zdjęcie.Z otwartych zajęć skorzystało 10 nauczycieli.
Kreator stron internetowych - strona bez programowania